pro média

milé novinářstvo, které se o nás rozhodnete napsat – díky za váš zájem! Zde si můžete stáhnout loga ve formátu .pdf a .png

název našeho festivalu je „divadelníBAF!“, tedy ani „Divadelní BAF“, „divadelní BAF“ či „DivadelníBAF“

máte-li nějaké otázky, chcete-li více informací, obracejte se na festivalového náčelníka Alexandra Průšu


TZ: Třetí ročník brněnského festivalu amatérského divadla začíná již zítra!

Brno, 20. listopadu – Ve čtvrtek v Brně začne třetí ročník festivalu amatérského divadla, divadelníBAF! Mezi 21.–24. listopadem se do Brna sjedou divadelníci nejen z celé republiky, ale též ze Slovenska a z Polska. Patronem festivalu je dramatik Pavel Trtílek.

Festival zahájí ve čtvrtek večer, 21. listopadu, brněnské improvizační divadlo TAMTi. Po něm se na podiích v Café Paradigma, v lužáneckém sálu Ornis nebo v Kabinetu MÚZ vystřídají soubory z Mostu, Prostějova, Prahy a samozřejmě i z Brna. „Mám velkou radost, že letos přijedou dva slovenské a jeden polský soubor. Právě s tím jsme festival zakládali – chceme, aby pestrým byl místem zajímavých setkávání,“ řekl Alexandr Průša, festivalový náčelník.

Divák si opět bude mít z čeho vybírat, soubory zahrají jak osvědčenou klasiku, případně klasiku poněkud inovovanou, tak také vlastní autorské hry, jak komedie, tak také hry vážné, anebo pohádky. „Jako snad již tradičně jsme festival nechali otevřený všem souborům, ať v nich hrají staří, mladí, čeští, moravští či zahraniční. Festivalů jen pro ty či ony je dost, u nás se mohou potkat a poznat všichni,“ dodala Nikola Krejčířová, spoluorganizátorka festivalu.

Na divadlo se nebude jen dívat, bude se o něm i mluvit. Každé představení v rozborovém semináři zhodnotí odborní lektoři. Těchto hodnocení se mohou diváci účastnit též a mohou do nich i vstupovat. „Soubory podobnou zpětnou vazbu nedostávají příliš často, a proto je pro ně cenná. Dozví, co si o jejich práci myslí lidé z oboru či další divadelníci. Diváci zase mohou nahlédnout do zákulisí divadelní hry, řeší se zde zajímavé věci, mohou sami tvůrcům říct, jak se jim divadlo líbilo,“ uvedla Klára Slivoňová, festivalová vůdkyně.

Odbornými lektory letos bude scénografka a výtvarnice Kateřina Baranowska, režisér a principál divadelní společnosti Vítězslav Větrovec a režisér Lukáš Kopecký.

Divadelníci, ale i další zájemci o divadlo, se budou moci zúčastnit workshopu Jak rozumět verši na jevišti, který povede dramatik a dramaturg Pavel Trtílek. Zaměřen bude na způsob, jakým lze pracovat s veršem na jevišti a jak jde chápat jeho podstatu, principy i zákonitosti.

Festival pořádá divadlo poPUD, o.s., a vzniká za podpory Nadace Vodafone, letos jej tako poprvé podpořilo Ministerstvo kultury.